Spíte se svým psím mazlíčkem v jedné posteli?

Noční přitulení k milované osobě může být jedním z nejpříjemnějších zážitků v životě. Může poskytovat teplo a pocit péče, což je důvod, proč mnoho rodičů nechává své malé děti spát ve svých postelích. Když má "milovaná osoba" kožešinu, může to být ještě útulnější. V dnešní době mnoho lidí - a často senioři - spí se svými domácími mazlíčky.

Chci být upřímný, necháváte svého domácího mazlíčka spát s vámi v posteli? Podle průzkumu společnosti ICM v průměru 25 % lidí ve Velké Británii alespoň jednou dovolilo svému domácímu mazlíčkovi spát ve své posteli. Každý šestý člověk navíc uvedl, že by to vždy povolil. Musím se přiznat, že to dělám už několik let - od doby, kdy jsem si pořídila svého kavalíra King Charles španěla Sofii, když jí bylo sedm měsíců.

Nejprve jsem měl výhrady k tomu, že Sophie může být na nábytku. Na pohovku nesměla, ale nechal jsem ji na koženém křesle. Také nesměla chodit nahoru do ložnice. Během štěněčího věku zůstávala v posteli dole a zvykla si na ni. Protože je však Sophie smečkové zvíře, chtěla spát v blízkosti své "rodiny". Proto jsem jí po několika měsících, kdy už byla hyperaktivním štěnětem a byla plně naučená na domácnost, dovolila jít nahoru a na postel. Už si přesně nevzpomínám, jak se to stalo, ale nějak mě přesvědčila, že by to bylo prospěšné. Od té doby je moje postel její postelí, i když jsou u mě doma jiní lidé. Můj současný partner je mírně alergický na srst, takže se Sophií na posteli nespí. To znamená, že u mě nikdy nezůstane Cítím se kvůli tomu provinile? Trochu ano. Ale stále mám ráda, když je Sophie v mé posteli, a těžko se mi bez ní usíná.

Mnoho průzkumů, včetně průzkumu provedeného sdruženými odbornými spánkovými společnostmi, naznačuje, že spaní domácího mazlíčka na posteli může vést k narušení nočního spánku. Psi často fungují jako budíky pro své majitele a kočky se mohou poškrábat, což může vést k drobným zraněním během spánku. Můj domácí mazlíček Sophie je však výjimkou, protože mě budí, jen když se jí zdá nějaký živý nebo hlučný sen. Psi musí mít podobné sny jako my, protože jsou často aktivní a ve spánku vydávají mírný štěkot. Je pravděpodobné, že jejich sny se pohybují od příjemných až po noční můry, stejně jako ty naše. Špunty do uší pomáhají tlumit Sophiino zasněné štěkání, i když je tišší než většina lidí! Průzkum spacích návyků mých přátel ukazuje, že nejsem jediná, kdo rád spí s chlupatým kamarádem na posteli.

Je všeobecně známo, že celebrity spí se svými domácími mazlíčky. Moderátor BBC Andrew Neil přiznal, že se svou přítelkyní, švédskou IT inženýrkou Susan Nilssonovou, nechává spát v posteli svého dvouletého bílého retrívra Molly. Zesnulý Brian Sewell napsal knihu s názvem "Spaní se psy", která popisuje sedmnáct psů, kteří s ním spali v průběhu osmdesáti let.

Provedl jsem průzkum mezi 10 lidmi, ve kterém jsem se jich ptal, zda spí se svými domácími mazlíčky a zda by raději spali se svými domácími mazlíčky. Čtyři z deseti lidí uvedli, že spí se svými domácími mazlíčky, a další tři uvedli, že by rádi spali se svými mazlíčky na posteli. Dva ze čtyř lidí, kteří spí se svými domácími mazlíčky, jsou svobodní a dva spí se svými mazlíčky v jiné posteli než jejich partner. Poslední tři lidé byli pevně přesvědčeni, že domácí zvíře by nemělo být na jejich posteli. Jako hlavní důvod uvedli rušení v noci, dále pak obavy z bakterií.

Je pravda, že byly zaznamenány případy přenosu nemocí z domácích zvířat na člověka, nicméně pravděpodobnost, že by se to stalo majitelům domácích zvířat ve Velké Británii, je nízká. Mezi závažnější zdravotní problémy, kterým mohou být majitelé domácích mazlíčků vystaveni, patří Chagasova choroba, která se nejčastěji vyskytuje v Jižní a Střední Americe a může způsobit smrtelné komplikace srdce a trávicího systému. Dalším nebezpečím je nemoc z kočičího škrábnutí, která je způsobena olizováním nebo kousnutím infikovanou kočkou a může mít fatální následky pro játra, ledviny nebo slezinu. Podle jedné zprávy se devítiletý chlapec z Arizony nakazil dokonce tím, že spal se svou zablešenou kočkou.

Většina z nás si nicméně může být jistá, že je velmi nepravděpodobné, že bychom se od svých domácích mazlíčků nakazili nějakou nemocí. Pokud se rozhodneme sdílet postel s kočkou, je větší pravděpodobnost, že nás uprostřed noci vzbudí nebo poškrábe, ať už úmyslně, nebo neúmyslně. Psi jsou naopak většinou dobře vychovaní a rádi se ke svému lidskému společníkovi přitulí, i když jsou vzrušení, když sní o tom, že honí králíka nebo lišku.

Publikováno: 26. 01. 2023

Kategorie: Neurčeno

Autor: Hermiona Hánová