Ohař: Aristokrat s loveckým srdcem

V hlubokých lesích i na rozlehlých polích lze potkat majestátního lovce se sametovýma ušima a ušlechtilým držením těla. Ohař patří mezi nejstarší lovecká plemena a jeho schopnosti lovit, vystavovat a přinášet kořist jsou dodnes ceněné jak na honech, tak při sportovní kynologii.
Když sledujete ohaře při práci, uvidíte souhru vrozeného instinktu a dokonalého výcviku. S nosem u země sleduje stopu, aby se náhle zastavil v charakteristickém postoji - vystavuje. V tu chvíli je celé jeho tělo napjaté jak tětiva luku a čeká na povel svého pána. Tato oddanost a ochota spolupracovat spolu s přátelskou a vyrovnanou povahou dělá z ohaře skvělého společníka nejen pro myslivce, ale i pro aktivní rodiny, které ocení jeho všestrannost a eleganci.

Původ a historie plemene

Ohaři, kam patří i pointer, mají dlouhou a bohatou historii. Jejich předkové byli pravděpodobně používáni již ve starověku k lovu sítí. Tito psi byli ceněni pro svůj vynikající čich, rychlost a vytrvalost. S rozvojem palných zbraní v 17. století se ohaři stali nepostradatelnými pomocníky lovců. Pointer, jakožto samostatné plemeno, se vyvinul v Anglii v 18. století. Jeho předky byli pravděpodobně španělští pointři, foxhoundi a greyhoundi. Pointer byl vyšlechtěn speciálně pro lov ptáků v otevřené krajině. Jeho úkolem bylo vyhledat zvěř a upozornit na ni lovce charakteristickým postojem - tzv. vystavováním. Díky své eleganci, inteligenci a loveckým schopnostem si pointer brzy získal oblibu po celém světě.

Tip: Vše o psech najdete na https://beez.cz/.

Vzhled a standard plemene

Ohař i pointer patří mezi elegantní a atleticky stavěné psy s ušlechtilým vzhledem. Obě plemena se vyznačují harmonickou stavbou těla, která jim umožňuje vynikat v rychlosti a vytrvalosti. Srst je u obou plemen krátká, hustá a lesklá, s minimálními nároky na údržbu. Povoleny jsou různé barevné varianty, nejčastěji se setkáme s bílou v kombinaci s hnědými, černými nebo žlutými znaky. Hlava ohaře i pointera je protáhlá s výrazným stopem a silnými čelistmi. Uši jsou středně dlouhé, zavěšené a přiléhající k lícím. Oči jsou inteligentní a živé, s přátelským výrazem. Důležitým znakem obou plemen je dlouhý, silný ocas, který je nesen vodorovně nebo mírně zdvižený. Pohyb ohaře i pointera je elegantní, pružný a prostorný, s výrazným záběrem hrudních končetin.

Ohař vs. Německý krátkosrstý ohař

Vlastnost Ohař (obecně) Německý krátkosrstý ohař
Původ Evropa Německo
Průměrná výška (v kohoutku) 55-65 cm 62-66 cm (psi), 58-63 cm (feny)
Průměrná hmotnost 25-35 kg 27-32 kg (psi), 20-27 kg (feny)
Srst Krátká, hladká Krátká, hustá, tvrdá
Barva srsti Různé, obvykle kombinace bílé s hnědou, černou nebo oranžovou Hnědá, hnědobílá, bíločerná
Povaha Inteligentní, aktivní, učenlivý, přátelský Inteligentní, energický, učenlivý, loajální

Povaha a temperament

Ohaři a pointři jsou plemena psů známá svou energií a inteligencí. Jsou to lovečtí psi, kteří byli vyšlechtěni k vyhledávání a vystavování zvěře, a proto potřebují dostatek pohybu a mentální stimulace. Ohař je přátelský a oddaný společník, který si obvykle dobře rozumí s dětmi a jinými zvířaty, pokud je správně socializován. Potřebuje však důslednou výchovu a pevnou ruku, aby se z něj nestal tvrdohlavý a neposlušný pes. Pointři jsou známí svou rychlostí a elegancí. Jsou to velmi aktivní psi, kteří potřebují dostatek prostoru k běhání a hraní. Jsou také velmi inteligentní a učenliví, ale mohou být tvrdohlaví, a proto vyžadují trpělivého a zkušeného majitele. Obě plemena jsou vhodná pro aktivní lidi nebo rodiny, které jim mohou poskytnout dostatek pohybu a zábavy.

Výcvik a inteligence

Ohaři i pointeri jsou proslulí svou inteligencí a učenlivostí, což z nich dělá skvělé kandidáty pro výcvik. Jsou to plemena dychtivá po splnění úkolu a potěšení svého majitele, což značně usnadňuje proces učení. Díky své přirozené inteligenci a učenlivosti vynikají v různých psích sportech, jako je agility, obedience, dogdancing a lovecký výcvik. Jejich lovecké instinkty jsou silné, a proto je důležité je od útlého věku socializovat a vychovávat. Důslednost, trpělivost a pozitivní motivace jsou klíčem k úspěšnému výcviku. Ohaři a pointeri jsou citliví psi, proto je důležité se vyvarovat hrubému zacházení a trestům, které by mohly narušit jejich důvěru a ochotu učit se. S láskyplným přístupem a správným vedením se z nich stanou oddaní a poslušní společníci pro aktivní jednotlivce a rodiny.

Ohař, to není jen pes. Je to legenda zapsaná větrem do polí, ozvěna dávných lovů, věrný přítel s duší plnou touhy po dobrodružství.

Jan Novotný

Péče a zdraví

Ohaři a pointeri jsou aktivní plemena, která potřebují dostatek pohybu. Doporučuje se alespoň hodinová procházka dvakrát denně, ideálně i s možností volného běhu. Pravidelný pohyb je důležitý pro jejich fyzické i psychické zdraví. Ohaři a pointeri mají krátkou srst, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí je kartáčovat jednou týdně, aby se odstranily uvolněné chlupy. Pravidelně je také nutné kontrolovat a čistit uši a zuby. Stejně jako u jiných plemen je i u ohařů a pointerů důležitá preventivní péče. Pravidelná očkování a odčervení pomáhají předcházet vážným onemocněním. Je také vhodné nechat psa pravidelně kontrolovat veterinářem.

Vhodný majitel a prostředí

Ohař i pointer jsou lovečtí psi s velkou dávkou energie a silným loveckým instinktem. Potřebují aktivního majitele, který jim dopřeje dostatek pohybu a zaměstnání. Dlouhé procházky, běhání u kola nebo psí sporty, jako je agility nebo obedience, jsou pro ně nezbytností. Nejsou to psi do bytu, pokud jim není zajištěn dostatek aktivit venku. Ohař i pointer jsou inteligentní plemena, která se snadno učí. Potřebují důslednou, ale láskyplnou výchovu. Díky své učenlivosti se hodí i pro začátečníky, ale je důležité, aby byl majitel ochoten věnovat čas jejich výcviku a socializaci. Oba psi jsou přátelští a milují společnost své rodiny. Jsou vhodné k dětem, pokud jsou k nim vedeny s respektem. Jejich lovecký instinkt může být problémem v blízkosti drobných zvířat, proto je důležitá důsledná socializace od štěněte.

Zajímavosti o ohařích

Ohaři, kamarádi s užasným čichem a vytrvalostí, v sobě skrývají mnoho zajímavostí. Víte například, že jejich název pochází z českého slova „ohánět“? Ohaři byli totiž původně využíváni k nahánění zvěře do sítí. Dnes se s nimi setkáváme spíše na loveckých honech, kde excelují ve vyhledávání a aportování pernaté zvěře.

Plemeno ohař zahrnuje mnoho variant, mezi nejznámější patří bezesporu ohař krátkosrstý a ohař německý. Anglický pointer, jak už jeho jméno napovídá, pochází z Velké Británie. Je proslulý svou elegancí a rychlostí, díky které se stal oblíbeným plemenem pro coursing – simulovaný lov bez použití zbraní. Ať už se jedná o českého ohaře nebo anglického pointera, jedno je jisté: tito psi si vás získají svou přátelskou povahou a neutuchající energií.

Publikováno: 26. 12. 2024

Kategorie: Neurčeno